„Chuojiaofanzi Wu Binlou” – utwór Henan zhuizi

Okazuje się, że Wu Binlou (nauczyciel naszego mistrza – Hong Zhitiana) został upamiętniony w utworze ludowej opery henańskiej (Henan zhuizi) p.t. „Chuojiaofanzi Wu Binlou”.

Wu Binlou (1898-1977)

Sama Henan zhuizi charakteryzuje się krótkimi utworami śpiewano-mówionymi (naturalnie w dialekcie henańskim) przy akompaniamencie muzyki. Z reguły śpiewaczka wystukuje rytm trzymanymi w lewej ręce drewnianymi pałeczkami. To skrót z chińskiej encyklopedii online.

Rzeczywiście utwór jest krótki i treściwy. Pani (Niu Qinglan) na początku ogólnie śpiewa o wspaniałości chińskiego wushu, by potem przejść do niemal życiorysu Wu Binloua w pigułce. Opowiada o tym, że został uczniem słynnego Wei Zankuia, że w młodym wieku udał się do Pekinu, gdzie zrobił karierę w firmie  konwojenckiej, w którym to czasie rozsławił swoje kungfu. Wspomina o znajomości Wu Binloua ze znanym pisarzem Lu Xunem (w latach ’20 byli sąsiadami), o wzajemnym wpływie na siebie tych dwóch (owo idealizowane przez Chińczyków złożenie  razem elementu Wen i Wu) i o tym, że w wieku ledwie 30 lat Wu został zaliczony do prestiżowego grona 10 wielkich mistrzów stolicy Chin. Co chwila podkreślane są nieprzeciętne umiejętności, dzięki którym Wu Binlou zapisał się pięknymi zgłoskami na kartach historii chińskich sztuk walki i przeszedł do legendy.

Ciekaw jestem kiedy ten utwór powstał (tzn. czy został napisany niedawno, na potrzeby tego programu tv, czy też wcześniej..)

Miłego oglądania i słuchania :):

Ngondeg

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklamy
%d blogerów lubi to: