Trening uzupełniający

Na dworze zimno i ślisko. Aura często nie pozwala ćwiczyć na powietrzu tak samo, jak wiosną czy latem.. Jeżeli nie mamy dostępu do sali, pozostaje nam mieszkanie ze swoimi wszystkimi ograniczeniami. Jest to jednak okazja do wzbogacenia treningu. Np. o elementy wyrabiajace siłę i reakcję. Zwykle gros zajęć chuojiao stanowi jibengong i formy, które dają solidną dawkę przygotowania kondycyjnego. Dodatkowo niektóre zhanzhuangi, trening z bronią (na trochę dalszym etapie) lub z glinianymi obciążeniami wzmacniają ścięgna.

ćwiczenie z tradycyjnymi przyrządami

Jeśli chodzi o ćwiczenia stricte siłowe, czy ogólnorozwojowe, nie jest tego specjalnie dużo. Na przykład, w sumie dość specjalistyczne, kształtujące dynamikę, „ropusze skoki”, czy wbieganie na pień drzewa. Zgodnie z tym, co Hong i spółka aut. napisali w książce p.t. „Wu Binlou Chuojiaofanzi quanshu” (Kompendium wiedzy o Chuojiaofanzi Wu Binloua), dobrze jest we własnym zakresie dobrać sobie do repertuaru jedno lub dwa ćwiczonka.

Zhong Haiming, Hong Zhitian, Zhang Dawei

Uważam, że to zdrowe, a jedynym przeciwskazaniem może być niekompatybilność z systemem, ale od tego prowadzący nauczyciel i własny rozum, żeby tego uniknąć.

Niżej filmik z paroma propozycjami z zastosowaniem improwizowanego sprzętu – torebek nylonowych i kawałka żelastwa. Demo robi Jacek (stały bywalec Skry) i ja. 😀

Torebka mocno nadmuchana (ta z filmiku była też cięższa od pozostałych) daje szybki lot i nadaje się do treningu refleksu głównie. Torebki słabo napompowane, sflaczałe, są fajne do trenowania siły i kondycji (po dłuższym odbijaniu można dostać lekkiej zadyszki). Torebka taka uderzona dostaje nagłego przyspieszenia, ale zaraz wyhamowuje, co daje możliwość łatwego odbioru partnerowi i płynnej gry. Ważnym elementem przy tym jest aby starać się używać obu rąk. Nie tylko ręki silnej. Tak, aby użycie danej ręki było podyktowane najlepszym rozwiązaniem danej sytuacji. Cel rzucania cylindrem jest oczywisty. 🙂 Wszystkie cechy nabyte w drodze takich i podobnych ćwiczeń przydadzą się w walce.

Warto poeksperymentować. Trenuj przede wszystkim mądrze!

Ngondeg

Reklamy
  • KO
  • Grudzień 30th, 2010

  Dobry pomysł z tą sflaczałą torebką. Zawsze twierdziłem że pomysły p. Jacka trzeba spisywać dla potomnych (co niniejszym czynie) Ale ten cylinder w domu… nie chciałbym wiedzieć co były gdybym upuścił coś takiego na podłogę :))). No chyba na tygodniowej separacji od łoża i lodówki by się nie skończyło.

  • Czekam, aż nagrasz swój trening z kettlebellem, to wrzucimy jako uzupełnienie do tego wpisu. Swoją drogą on też swoje waży, a poduszki magnetycznej raczej nie ma.. 😉

    • KO
    • Grudzień 30th, 2010

    Ale kettelbell ma rączkę i są mniejsze szanse na to że go upuszczę ale i tak lista rzeczy które uczyni mi Danusia jak upuszczę ciężarek jest bardzo długa i nadal rośnie :)).

    A dziś na SKRE przyjedzie opona :)))

 1. KO :

  Ale kettelbell ma rączkę i są mniejsze szanse na to że go upuszczę ale i tak lista rzeczy które uczyni mi Danusia jak upuszczę ciężarek jest bardzo długa i nadal rośnie :) ).

  A dziś na SKRE przyjedzie opona :) ))

  Hmm..
  Jak już będziemy w 10 rzutów oponą od koparki przez plecy przechodzić stadion, chuojiao będzie zbędne..

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklamy
%d blogerów lubi to: