Parę zastosowań

Zastosowanie, czy yongfa, to sposób wykorzystania ćwiczonego zwykle bez partnera, zoptymalizowanego do potrzeb treningowych, ruchu w sytuacji „realnej”. Cudzysłów konieczny, bo od ćwiczenia zastosowania z partnerem do użycia w walce droga daleka. 🙂 Ponieważ nie dzieje sie u nas nic specjalnego i nudno tu trochę, wrzucam dwa takie zastosowania.

Pierwsze jest wyjęte z artykułu p.t. „Yanqing shiba fan” aut. Hong Zhitiana, Zhang Daweia i Zhong Haiminga, i ma obrazować ideę fan, lub bianhua, czyli przemiany w walce. W tym przypadku chodzi o przemianę  góra-dół (shangxia fan) w ataku, a to konkretne zastosowanie nosi ładną i bardzo chińską nazwę  Tie niu la li – Żelazny wół ciągnie pług. 🙂

Tie niu la li

 Jak widać, jest to pozorowany atak na głowę przeciwnika prawą ręką (gdzie idealnie by było, gdyby poza sprowokowaniem uniesienia ręki udało sie go lekko wychylić do tyłu) i szybkie sięgnięcie tą samą ręką po jego kostkę, po kŧórym ma nastapić szarpnięcie wytracające z równowagi i ewentualnie kopniecie w jego nogę podporową. Na obrazkach 13-14 Hong Zhitian demonstruje sposób ćwiczenia „na sucho”, a na obrazkach 15-17 z partnerem.

Drugie zastosowanie, to wejście barkiem, czyli jianzhuang, tym razem bez poetyckich porównań. 😉 Ćwiczyć to można w wersji bardziej uderzającej, albo w wersji bardziej wyrzucającej. Jedna i druga jest mało przyjemna dla żeber.  To fotki z treningu na Polach. Demonstruje Marek.

Marek pokazuje zasadę ruchu

zejście po skosie ze zbiciem ręki

obniżenie postawy z krokiem

wejście barkiem i wyrzucenie przeciwnika

Tutaj już nie mamy do czynienia z przemianą fan, a raczej z shan (zejściem), które zdaje się tu być słowem kluczowym. A, naturalnie to nie jest żaden instruktaż, tylko materiały poglądowe. 🙂

Ngondeg

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklamy
%d blogerów lubi to: