jak się mistrz chuojiao ze złym poborcą skarbowym rozprawił

To nie opis sprawy sądowej MK versus Skarb Państwa, a przypowieść o Gao Baichuanie, ostatnim uczniu Wei Changyi, którą znalazłem w artykule internetowym o odmianie zwanej digong chuojiao 地宫戳脚 (że się w dipan – dolnej strefie – specjalizują).

Zhao

Zhao Zhenku

Autorem artykułu jest Zhao Zhenku, uczeń Gao Baichuana.

Czas na baśń.. 😉

Było to najpewniej gdzieś w Zhili (dzisiejsza prow. Hebei), na początku XX w., a dokładniej któregoś dnia roku 1909, kiedy ledwie osiemnastoletni Gao Baichuan poszedł na targ sprzedawać warzywa. Widząc jak cesarski poborca podatkowy znęca się nad klęczącą przed nim sprzedawczynią jaj herbacianych nie zdzierżył i poszedł go powstrzymać. Poborca skarbowy dobył szabli i nuże wygrażać narwanemu młokosowi.. Gao Baichuan zastosował wtedy technikę diantui, czyli dźgnięcia palcami stopy w „strefę witalną”. Zrobił to tak dobrze, że poborca padł na ziemię i umarł. Gao, do którego dotarło, co zrobił, rzucił się do ucieczki zostawiając nosidła z warzywami. Nie wrócił nawet do domu. By uniknąć wymiaru sprawiedliwości przedostał się na południe, do Kantonu, gdzie najął się przy załadunku i ochronie statków towarowych kursujących do Hong Kongu.

Miał potem jeszcze dość barwne życie, a ostatecznie osiadł w Shenyangu, na północnym wschodzie Chin, gdzie uczył swej wersji chuojiao.

Morał z tej opowieści może być wieloraki. Po pierwsze nie kop w torbę poborcy skarbowego. Po drugie, jeśli już to zrobisz, wiej na południe (płd-wsch Azja preferowana). Po trzecie, najlepiej w ogóle nie ćwicz chuojiao, bo kończyny będziesz miał, owszem, rozwinięte, ale móżdżek malutki.. 😉

Ngondeg

P.S.

znów nie wiedziałem jaką kategorię dla wpisu wybrać.. No, bo Wei Changyi, to nasze chuojiao, ale Gao Baichuan już nie. Skomplikowane to wszystko. :p

 

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklamy
%d blogerów lubi to: